Cumartesi, Temmuz 20

Bomba ihbarlarının ardından Fransız havalimanları yeniden tahliye edildi

Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Fransa, geçtiğimiz cuma günü bir okulda meydana gelen ölümcül bıçaklı saldırının ardından en üst alarm düzeyine geçti

REKLAM

Fransa genelinde bir dizi havalimanı bomba ihbarları üzerine yeniden tahliye edildi.

Fransız haber ajansı AFP’ye açıklama yapan isimsiz bir kaynak, 19 Ekim Perşembe sabahı on dört havalimanının yeni bomba ihbarları aldığını ve “en az sekizinin” tahliye edildiğini söyledi.

Tahliye edilenler arasında Brest (Finistère), Carcassonne (Aude), Rennes (Ille-et-Vilaine), Tarbes (Hautes-Pyrénées), Bordeaux-Mérignac (Gironde), Béziers (Hérault), Montpellier (Hérault) ve Nantes (Loire-Atlantique) havaalanları bulunuyor.

Fransız Sivil Havacılık Otoritesi (DGAC) AFP’ye yaptığı açıklamada “Nantes dahil olmak üzere birçok ulusal havalimanının bu sabah saldırı tehditleri aldığını” söyledi ancak değişen durum nedeniyle sayı ve isim vermedi.

Lille havalimanı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bir “bomba tehdidi” nedeniyle tahliye edildiğini duyurdu. O zamandan beri alarmın sona erdiğini ve havalimanının personel ve yolculara kademeli olarak yeniden açıldığını paylaştı.

Bordeaux havaalanı, web sitesinde yaptığı uyarıda, iki gün içinde ikinci kez tahliye edilmek zorunda kaldıktan sonra “bir bomba tehdidinin ardından, havaalanı operasyonlarının kademeli olarak devam ettiğini” söyledi.

Hérault valiliği, bir bomba alarmının Montpellier havaalanının boşaltılmasına yol açtığı ve tehdidin yetkililer tarafından temizlendiği uyarısında bulundu. Béziers Cap d’Agde havaalanının da alarmdan etkilendiği belirtildi.

Perşembe günü Fransa Ulaştırma Bakanı Clément Beaune, son birkaç gündür havalimanlarını ve turistik yerleri rahatsız eden sahte tehditleri engelleme sözü verdi.

Beaune sosyal medya hesabından “Bu yanlış alarmlar kötü şakalar değil, suçtur. Yaptırım uygulanacak,” yorumunu yaptı.

Adalet Bakanı Éric Dupond-Moretti, Fransız yasalarına göre sahte bomba ihbarı yapanların üç yıla kadar hapis ve 45 bineuro para cezasına çarptırılabileceği uyarısında bulundu.

Fransa neden yüksek güvenlik alarmında?

Fransa, ölümle sonuçlanan bir okul bıçaklama olayının ardından 13 Ekim Cuma günü mümkün olan en yüksek düzeyde alarma geçti.

Kuzeydoğudaki Arras kasabasında bir okulda meydana gelen bıçaklı saldırıda bir öğretmen “İslami radikalleşme sicili olan” eski bir öğrenci tarafından öldürüldü, iki kişi de yaralandı.

İsrail-Hamas savaşına ilişkin endişelerin artması üzerine hükümet tehdit alarm seviyesini yükseltti ve ülke genelinde güvenliği arttırmak için 7 bin askeri seferber etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu