Cumartesi, Temmuz 20

Dünya ‘ikinci Trump dönemine’ nasıl hazırlanıyor?

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde birçok ülke Donald Trump’ın iktidara gelmesi durumunda ne yapılacağına dair politikalar geliştiriyor.

REKLAM

ABD’nin müttefikleri, eski Başkan Donald Trump’ın Kasım ayındaki seçimlerde iktidara gelmesi durumunda çıkarlarını korumak için adımlar atıyor.

Bazı liderler doğrudan Trump’la görüşürken, eski başkanın yeni politikaları konusunda lobicilerden destek alanlar da var.

Almanya, Trump’la ilişkileri geliştirmek için bir koordinatör görevlendirdi. Meksika hükümeti yetkilileri Trump ekibiyle buluşuyor. Avustralya ise ABD’nin Trump’a karşı savunma bağlarını korumaya yönelik adımlar atıyor.

Reuters, “ikinci Trump dönemi” hazırlıkları hakkında beş kıtadaki diplomatlar ve hükümet yetkilileriyle görüştü.

Trump’la görüşüyorlar

Bazı yabancı liderler, seçimdeki rakibi Demokrat Başkan Joe Biden’ı kızdırma riskine rağmen Trump’a doğrudan ulaştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da Trump’la bu ay Florida’daki tatil beldesinde buluştu. Suudi veliaht prens yakın zamanda Trump’ı aradı; Macaristan başbakanı ve Polonya cumhurbaşkanı geçtiğimiz haftalarda Trump’la yüz yüze görüştü.

Beyaz Saray, Trump’ın Orban’la görüşmesi veya Suudi telefon görüşmesiyle ilgili soruları yanıtlamayı reddetti.

Teksas Üniversitesi’nde başkanlık tarihçisi olan Jeremi Suri, adaylar ve diplomatlar arasındaki görüşmelerin normal olduğunu, ancak Trump’ın Orban’la görüşmesi ve Suudi Arabistanlı Muhammed Bin Salman’la yaptığı telefon görüşmesinin olağandışı olduğunu söyledi.

Trump danışmanı Brian Hughes görüşmeler hakkında şunları söyledi: “Dünya liderlerinin toplantıları ve telefon görüşmeleri, burada zaten bildiğimiz bir şeyin kabulünü yansıtıyor. “Başkan Trump ABD’nin 47. başkanı olarak göreve başladığında Joe Biden zayıf, dünya daha güvenli ve Amerika daha müreffeh olacak.” dedi.

Almanya’nın “diplomasiyi baypas etmesi”.

Almanya, Trump’ın Cumhuriyetçi tabanıyla eyalet düzeyinde bir araya geldi ve parti yetkililerine Trump’ın ABD endüstrisine büyük yatırımlar yaptığını hatırlattı.

Trump’ın göreve dönmesi halinde tüm ithalatlara en az yüzde 10 gümrük vergisi uygulamak istediğini hatırlatan Almanya, “Trump 2.0″ı hazırlamak üzere Michael Link’i koordinatör olarak atadı.

Michael Link, Almanya’nın “diplomasiyi baypas etmek” olarak adlandırdığı şeye öncülük ediyor.

Oklahoma, Arkansas, Alabama ve Indiana’nın Cumhuriyetçi valileriyle görüşen Link, “Donald Trump yeniden seçilirse, AB’den gelen mallara yönelik planladığı cezai gümrük vergilerinin önlenmesi son derece önemli olacak” dedi.

Link, röportaj yaptığı kişilere neden iyi ticari bağların Almanya’nın ABD’deki varlığını desteklediğini açıklıyor.

Meksika: Trump’a yakın isimler değerlendiriliyor

Meksika’da hükümet yetkilileri, Trump’a yakın kişilerle göç ve ABD’ye fentanil kaçakçılığı gibi konuları tartışıyor.

Kaynaklar, Meksikalı yetkililerin, en son 2020 yılında Başkan Trump başkanlığında yeniden yazılan ve 2026’da revize edilecek olan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı da görüştüğünü kaydetti.

İki kaynak, Meksika iktidar partisinin, Trump’ın mı yoksa Biden’ın mı kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğuna bağlı olarak bir sonraki dışişleri bakanı olarak aday göstermek için alternatif adaylar düşündüğünü söyledi.

Kaynaklar, anketlerin Trump’ın kazanacağını göstermesi durumunda iktidar partisi adayı Claudia Sheinbaum’un büyük olasılıkla dışişleri bakanı olarak Marcelo Ebrard’ı seçeceğini söylüyor.

REKLAM

Ebrard, Trump’ın başkanlığı sırasında Meksika’nın dışişleri bakanı olarak görev yapmıştı.

Japonya: Trump’ın ekibiyle diplomatik ilişkiler güçlendiriliyor

Japonya, Trump’ın ekibiyle diplomatik ilişkileri güçlendirmek için Harvard mezunu tercüman Sunao Takao’yu atamaya hazırlanıyor.

Bir kampanya yetkilisine göre, Japonya’nın eski başbakanı Taro Aso da New York’ta Trump ile görüştü.

Hükümet yetkilileri, Amerika’nın Asya’daki en yakın müttefikinin Trump’ın ticari korumacılığı yeniden canlandırabileceğinden endişe duyduğunu söylüyor.

İngiltere: Cumhuriyetçi temsilcilerle toplantılar yapıldı

Bu yıl İngiltere’de yapılacak seçimleri kazanmasına şiddetle taraftar olan İngiliz İşçi Partisi’nin ABD’deki Cumhuriyetçilerle de ilişkiler geliştirdiğini lütfen unutmayın.

REKLAM

İşçi Partisi adayı Dışişleri Bakanı David Lammy, Time dergisinde Trump’ın “kadın düşmanı, neo-Nazi bir sosyopat” olduğunu yazdı.

Bir İşçi Partisi yetkilisi, Lammy’nin, aralarında Trump döneminde ABD dışişleri bakanı olan Mike Pompeo’nun da bulunduğu, Trump kabinesinde görev almaya aday Cumhuriyetçi adaylarla görüştüğünü söyledi.

Lammy, pek çok İngiliz siyasetçinin Trump’ı eleştirdiğini ve Beyaz Saray’da kim oturuyorsa dışişleri bakanı olarak İngiliz çıkarlarını temsil edeceğini kaydetti.

Öte yandan Trump’ın eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Victoria Coates, İşçi Partisi’nin zaferinin ABD-İngiltere ilişkileri açısından zor bir döneme girebileceğini söyledi.

Avustralya: Silah kaçakçılığından korkuluyor

Avustralya’nın ABD Büyükelçisi Kevin Rudd geçmişte eski başkana yönelik eleştirilerini dile getirmişti. Trump ayrıca Rudd’un “biraz kaba” olduğunu hissettiğini söyledi; “Eğer düşmansa orada uzun süre kalamaz.” dedi.

REKLAM

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Rudd’u savundu ve Trump yeniden iktidara gelirse büyükelçi olarak kalacağını söyledi.

Avustralya merkezli bir diplomatik kaynağa göre Rudd, perde arkasında Trump’ın önemli bir savunma anlaşmasını engellemesini engellemeye çalışıyor.

Biden yönetimi, Canberra’ya üç ila beş Virginia sınıfı saldırı denizaltısı satarak Avustralya’nın nükleer enerjiye sahip bir denizaltı filosu geliştirme yolunda ilk adımı atmasına yardımcı olmayı kabul etti.

Stratejik Analiz Avustralyalı Michael Shoebridge, Trump’ın “Önce Amerika” yaklaşımının anlaşmayı sonlandırabileceğini söyledi.

Güney Kore: lobiciler görev başında

Washington’daki eski bir Güney Kore hükümet yetkilisi, Seul’ün Trump’ın düşüncelerini lobi faaliyetleri yoluyla “gizlice” anlamayı tercih ettiğini söyledi.

REKLAM

Güney Koreli bir hükümet yetkilisi, lobicilerin, Biden’ın Enflasyonu Azaltma Yasası’na (IRA) ne olacağı da dahil olmak üzere Trump’ın ticaret ve yatırım hakkındaki görüşlerini anlamaya çalıştıklarını kaydetti. Güney Kore başkanlık ofisi yorum talebine yanıt vermedi.

Reuters, bazı ABD müttefiklerinin Trump’a yakın olduğu bilinen Floridalı lobici Brian Ballard tarafından yönetilen Ballard Partners da dahil olmak üzere Trump bağlantılı lobicileri kullandığını yazdı.

Ajansa göre Ballard’ın müşterileri arasında Japonya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer alıyor. Ballard’ın ortaklarından Justin Sayfie, “Firmamızın pek çok üyesi eski başkanın uzun süredir müttefikidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu