Cumartesi, Temmuz 20

Hizbullah’ın Lübnan sınırından füze saldırısında İsrailli bir sivil öldü, üç kişi de yaralandı

Saldırı üzerine İsrail ordusu misilleme yaptı ve dört kilometrelik alanı sivillerin girişine kapattı.

REKLAM

Lübnan’daki İran destekli Hizbullah ile İsrail ordusu arasında giderek artan çatışmalarda yaşanan sivil can kayıpları, iki ülke sınırında tansiyonu tehlikeli bir şekilde yükseltiyor.

Sınırın her iki tarafında da karşılıklı ateş açılıyor ve Hizbullah’ın müttefiki Filistinli savaşçıların İsrail’e sızma girişimleri artıyor.

Son olarak pazar günü bölgede gerilim tırmandı. İsrail’in kuzeyindeki Ştula’daki bir köye Hizbullah’ın üstlendiği bir füze saldırısı sonucu bir sivil öldü, üç kişi de yaralandı. 

Saldırı sonrası sınırdaki tarımla uğraşan köydeki yaralılara müdahale eden İsrailli tıbbi ekipler, önce iki kişinin yaralandığını bildirdi, ilerleyen saatlerde de bir kişinin öldüğünü, üç kişinin yaralandığını teyit etti. 

Hizbullah daha sonra yaptığı bir açıklamada, İsrail’in kuzeyindeki Hanita bölgesinde “birkaç düşman askerini öldürüp yaraladığını” ve iki Merkava tankı ile bir askeri aracı imha ettiğini söyleyerek yeni bir saldırıyı daha üstlendi.

Ayrıca Lübnan’da da savaşçıları bulunan Filistinli Hamas, İsrail’in kuzeyine roket saldırısında blunduğunu duyurdu.

İsrail Hizbullah mevzilerini vuruyor

İsrail ordusu misilleme olarak savaş uçakları ve topçu ateşiyle Hizbullah mevzilerini hedef alan saldırılar düzenlediğini açıkladı ve Lübnan sınırının dört kilometre içindeki bir bölgeyi sivillerin erişimine kapattığını bildirdi.

Tansiyonun yükselmesi, Hizbullah’ın çatışmaya girmesiyle yeni bir cephenin açılabileceği ve bunun da Lübnan’ı savaşa sürükleyebileceği endişelerine yol açtıyor.

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) uzmanı Heiko Wimmen pazar günkü olay için sosyal medya hesabında “Hizbullah Shtula’ya saldırdı ve bir kişiyi öldürdü. Burası işgal altındaki Şeba Çiftliklerinin dışında, İsrail’in içinde. Yani, tırmanma merdiveninde bir basamak yukarı. Küçük bir basamak ama bu tür ayrıntılar çok önemli.” diye uyardı.

İsrail: Kuzeyde bir savaşla ilgilenmiyoruz

İsrail Pazar akşamı yaptığı açıklamada Lübnan sınırında bir savaş istemediğini belirtti. “Kuzeyde bir savaşla ilgilenmiyoruz, durumun tırmanmasını istemiyoruz.” diyen İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Hizbullah savaş yolunu seçerse çok ağır bir bedel ödeyecektir.” diye ekledi.

Washington ise “gerilimin tırmanmasından” ve “İran’ın olası müdahalesinden” endişe duyduğunu belirtti. 

Hizbullah’ı destekleyen İran, pazar günü “çatışmanın genişleyebileceği” uyarısında bulunmuştu.

Hizbullah, dün de İsrail’in sınırdaki beş karakola saldırdığını duyurmuştu. Gün içinde İsrail’in saldırısı sonucu Lübnanlı iki sivilin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Ek kaynaklar • AFP, Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu