Çarşamba, Temmuz 17

İngiliz hakim, eski İspanya Kralı Juan Carlos’a yönelik taciz suçlamasında yetkisizlik kararı aldı

2014 yılında tahttan çekilen İspanya Kralı Juan Carlos’un eski sevgilisi Corrina Zu Sayn-Wittgenstein-Sayn “derin hayal kırıklığına uğradığını” belirterek karara tepki verdi.

REKLAM

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, eski İspanya Kralı Juan Carlos’a karşı eski sevgilisinin açtığı tazminat davasında yargı yetkisi olmadığına hükmetti.

İngiliz hakim, Danimarkalı iş insanı Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn tarafından açılan davaya ilişkin yazılı kararında, “İngiltere ve Galler Yüksek Mahkemesi’nin bu iddiayı yargılama yetkisi yoktur.” dedi.

Kararda söz konusu tacizin İngiltere’de yaşandığının yeterince kanıtlanamadığı da ifade edildi.

Davacının huzuruna, kişisel refahına, iş, sosyal ve aile hayatına gelen zarar hakkında hesaplaşma isteğini kabul eden hakim, bununla birlikte, zu Sayn-Wittgenstein-Sayn’ın Juan Carlos’u hikayeyi kendi açısından Yüksek Mahkeme’ye anlatmaya zorlayamayacağı sonucuna vardığını da dile getirdi. 

Londra Yüksek Mahkemesi, eski İspanya Kralı Juan Carlos’un resmi görevini bırakmasının ardından dokunulmazlığının sona erdiğine karar vererek, eski sevgilisinin özel hayatı taciz ve yasa dışı takip suçlamalarından yargılanmasının önünü açmıştı.

“Tüm seçenekleri değerlendiriyorum”

Karara tepki gösteren Zu Sayn-Wittgenstein-Sayn, derin hayal kırıklığına uğradığını ve taciz mağdurlarının İngiliz hukuk sisteminde adalet bulmakta zorlandıklarını görmenin cesaret kırıcı olduğunu belirtti.

Kralın eski sevgilisi açıklamasında “Bana ve çocuklarıma yönelik gözdağı ve tacizler devam ediyor ve beni tamamen çökertmeyi amaçlıyor. Juan Carlos beni ezmek için tüm silahlarını kullandı ve gücünün ulaştığı yer muazzam. Tüm seçenekleri değerlendiriyorum.” dedi.

İngiltere’de yaşayan Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn açtığı davada 2014 yılında tahttan çekilen 85 yaşındaki Juan Carlos’tan 126 milyon sterlinden  fazla manevi tazminat talep ediyordu.

Juan Carlos’un ilişkileri bozulduktan sonra tehdit, zorla eve girme ve gözetleme yoluyla kendisini taciz etmeye başladığını belirten kadın, eski kralın gözetleme ve tacizlerinin kendisinde “büyük bir ruhsal acıya” neden olduğunu iddia ediyor.

Çiftin ilişkisi 2012 yılında, Juan Carlos’un Botswana’da tatildeyken kalçasını kırması ve uçakla ülkesine dönmek zorunda kalmasıyla ortaya çıkmıştı. İspanya’da işsizliğin rekor düzeye ulaştığı bir dönemde haber olan olay halkın öfkesine yol açmıştı.

Skandallar ve sağlık sorunlarıyla boğuşan Juan Carlos, olaydan iki yıl sonra, 76 yaşında, babasıyla arasına kamuoyu önünde mesafe koyan oğlu 6. Felipe lehine tahttan çekilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu Sponspor Bağlantılar: izmir hava durumu- maçı ne zaman- Adana Namaz Vakitleri - Bursa -
Antalya Haber Sunucu