Çarşamba, Temmuz 17

SON DAKİKA | Gazze’de durum daha da kötüleşiyor! BM’den korkutan sözler: ‘3 gün içinde bitecek’

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Her geçen dakika ölü ve yaralı sayısı artarken İsrail, Gazze’ye yönelik kara harekatı hazırlıklarını devam ettiriyor. İsrailli muhalif bir hareket olan Sivil Demokrasi Hareketi, İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara’ya Netanyahu ile ilgili bir mektup gönderdi. İsrail’in Hamas’la ilgili teorisinin tamamıyla çöktüğü belirtilen mektupta “Netanyahu’nun, gelecekte oluşturulacak bir soruşturma komitesinin çalışmasını zorlaştırmak amacıyla delilleri silmeye, belgeleri yakmaya, kayıtları yasaklamaya ve çeşitli önlemler almaya başladığı” dile getirildi.

15.00

“3 GÜN İÇİNDE BİTECEK”

BM: Gazze Şeridi’nde yakıtımız 3 gün içinde bitecek. Yakıt olmadan su, çalışan hastane ve fırınlar olmayacak, insani yardım da olmaz.

13.58

GAZZE’DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI ARTTI

İsrail’in Gazze saldırılarında ölenlerin sayısı 266 artarak 4 bin 651’e yükselirken, yaşamını yitirenlerin 1873’ünü çocuklar oluşturuyor.

İSRAİL’DEN BROŞÜRLÜ VE SMS’Lİ MESAJ

13.00

İsrail ordusu hem havadan dağıtılan broşürler hem de cep telefonlarına atılan mesajlarla Filistinlilere mesaj gönderdi. İngiliz basınında yer alan haberlere göre mesajda, “Gazze halkına acil uyarı. Gazze’nin güneyindeki varlığınız nedeniyle hayatınız tehlikede. Bölgeden ayrılmayan herkes, terör örgütleriyle bağlantılı kabul edilecek” dendi.

sdas

11.55

İSRAİLLİ ASKERDEN NETANYAHU’YA İSYAN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bir askeri üsteki ziyareti sırasında askerlerden biri “Senin yüzünden üç arkadaşım öldürüldü” şeklinde bağırarak tepki gösterdi.

10.45

ŞAM YÖNETİMİ’NDEN SALDIRI İDDİASI

Suriye’de Şam yönetiminin haber ajansı SANA’nın askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsrail’in yerel saatle 05.25’te Lazkiye’nin batısından, Akdeniz üzerinden ve Golan Tepeleri tarafından Şam ve Halep’teki uluslararası havalimanına roketlerle saldırı düzenlendiği iddia edildi. Şam Havalimanı’ndaki saldırıda bir sivilin hayatını kaybettiği öne sürülen haberde, “Saldırı, iki havalimanının pistinde hasara ve pistin hizmet dışı kalmasına neden oldu.” ifadesi kullanıldı.

10.00

4 BİN 385 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde düzenlemeye devam ettiği hava saldırıları sonucunda hayatını kaybeden 4 bin 385 sivilin arasında 1756 çocuğun ve 967 kadının bulunduğu aktarıldı. Yaralı sayısı ise 13 bin 561 olarak açıklandı.

filistin-saglik-bakanligi-4-bin-385-sivil-oldu-_6312_dhaphoto2

08.27

ÇİN: ‘ARAP VE İSLAM ÜLKELERİNİN MEŞRU TALEPLERİNİN YANINDAYIZ’

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Vang, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile telefonda görüşmesinde İsrail ile Filistin arasındaki süregelen çatışmaya dair fikir alışverişinde bulundu.

thumbs_b_c_dec791b63ea5044d43200cc7cafaf478

Çin’in masum sivillere zarar veren, uluslararası hukuku ihlal eden her tür saldırıya karşı olduğunu belirten Vang, “Filistin sorununda daima barışın, uluslararası hukukun, Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerinin yanındayız.” ifadesini kullandı.

Vang, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ile Körfez İşbirliği Konseyinin (GCC), Gazze Şeridi’ndeki duruma dair ortak açıklamasını desteklediğini vurgulayarak, “Savaş ve barış söz konusu olduğunda tüm taraflar jeopolitik değerlendirmeleri bir tarafa bırakmalı, vicdana bağlı kalmalı ve savaşa en kısa sürede son verecek bir uluslararası uzlaşmayı sağlayarak daha büyük insani felaketleri önlemeli.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail-Filistin çatışmasının kökeninde Filistin topraklarının süregelen işgali ve Filistinlilerin devlet taleplerinin uzun süredir görmezden gelinmesi olduğunu vurgulayan Vang, çatışmayı çözmenin temel yolunun iki devletli çözümünün uygulanması ve Filistin ile İsrail’in barış içinde bir arada var olmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Vang, Çin’in, Filistin ulusuna meşru haklarının verilmesini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının etkin şekilde uygulanarak Filistin sorununun yeniden barışçı çözüm yoluna girmesi desteklediğinin altını çizerek, Orta Doğu’da barışa yönelik çabaların sürdürülmesi için Malezya ve diğer barış sever ülkelerle iletişimi güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry de Çin’in ateşkesi, savaşın sona ermesi, sivillerin korunmasını, diyaloğu ve barış görüşmelerini teşvik eden çabalarını takdir ettiklerini belirterek, iki devletli çözüm ve Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması konsunda hemfikir olduklarını vurguladı.

Malezyalı Bakan, çatışan tarafların en kısa sürede müzakere masasına dönmesinin sağlanması için Çin’in önemli rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

06.00

“NETANYAHU’NUN TEORİSİ TAMAMEN ÇÖKTÜ”

Netanyahu karşıtı gösterilerde aktif olan İsrailli muhalif bir hareket olan Sivil Demokrasi Hareketi, İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara’ya bir mektup gönderdi.

Hareketin Facebook sayfasından yayımlanan mektupta, Aksa Tufanı “tam bir istihbarat ve operasyonel sürpriz” olarak nitelendirildi.

thumbs_b_c_9adddf9420b11c1ffac15be9f78d00ba

Mektupta, “Kara Cumartesi günü (7 Ekim) tüm İsrail vatandaşlarını etkileyen güçlü şokun, Netanyahu’nun sorumluluktan kaçmasına engel olmadığı” ifade edildi.

“Netanyahu’nun, gelecekte oluşturulacak bir soruşturma komitesinin çalışmasını zorlaştırmak amacıyla delilleri silmeye, belgeleri yakmaya, kayıtları yasaklamaya ve çeşitli önlemler almaya başladığı” dile getirildi.

İsrail’in Hamas’la ilgili teorisinin tamamıyla çöktüğü aktarılan mektupta, Başsavcı Baharav-Miara’dan, belgelerin yok edilmesini önlemek için derhal müdahale etmesi, yakılan veya silinenleri kurtarması ve Hamas saldırısından önce ve sonraki bilgilerin korunması için çalışması istendi.

Netanyahu’dan söz konusu suçlamalara ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

İsrailli emniyet teşkilatı yetkilileri ile siyasiler, saldırıyı öngöremediklerini itiraf ederek sorumluluk üstlenirken Netanyahu, şu ana kadar Hamas saldırısında sorumluluğu olduğuna dair bir açıklama yapmadı.

04.00

İSRAİL’İN SALDIRISINDA EN AZ 9 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Gazze’deki İçişleri Bakanlığının Telegram hesabından yaptığı yazılı açıklamaya göre, İsrail, Han Yunus’taki El-Celal Caddesi’ne hava saldırısı düzenledi.

Saldırıda en az 9 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

İçişleri Bakanlığının bir diğer açıklamasına göre, İsrail ordusu, Cebaliya Mülteci Kampı’nın batısında Tövbe Camisi ile Gazze’nin orta kesiminde En-Nusayrat Çarşısı’nı da bombaladı. Nusayrat Çarşısı’na yönelik saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu ifade edildi.

04.00

SALDIRILARDA 26 CAMİ TAMAMEN YIKILDI

Gazze’deki Vakıflar Bakanlığı, İsrail’in camileri hedef alan saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 26 caminin tamamen yıkıldığı belirtildi.

İsrail saldırılarında onlarca caminin de kısmen yıkıldığı ya da ağır hasar aldığı kaydedildi.

Bombardımanda Vakıflar Bakanlığı binası, ona bağlı Kur’an-ı Kerim Radyosu binası, Rum Ortodoks Kilisesi gibi bazı sivil noktaların hedef alındığına işaret edilen açıklamada, söz konusu saldırılarda bakanlık çalışanlarından 10 kişinin hayatını kaybettiği ve yaralananlar olduğu bilgisi verildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden saldırılarıyla uluslararası hukuku çiğnemeyi sürdürdüğü, camilerin bu saldırılardan büyük pay aldığı ifade edilirken, uluslararası kurumlara “Gazze saldırılarının durması için acilen gerekli adımların atılması ve İsrail’in sivillere, camilere ve kiliselere yönelik suçlarının bedelini ödemesinin sağlanması” çağrısında bulunuldu.

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Usta şair Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Mehmed Kısakürek son yolculuğuna uğurlandıUsta şair Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek son yolculuğuna uğurlandı
Zabıt katibi şebeke kurup milyonluk vurgun yaptı!Zabıt katibi şebeke kurup milyonluk vurgun yaptı!
İsraillilerden canlı yayında Türk gazetecilere sert müdahale!İsraillilerden canlı yayında Türk gazetecilere sert müdahale!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu Sponspor Bağlantılar: izmir hava durumu- maçı ne zaman- Adana Namaz Vakitleri - Bursa -
Antalya Haber Sunucu