Cumartesi, Temmuz 20

İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı saldırısı Fas’ta protesto edildi

Yüzlerce Faslı, İsrail saldırısını protesto etmek amacıyla başkent Rabat’ın yanı sıra Tanca, Meknes ve Tatvan gibi kentlerde oturma eylemleri ve yürüyüşler düzenledi.

Sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine düzenlenen gösterilerde göstericiler, İsrail ordusunun Cibaliya mülteci kampına yönelik saldırısını kınayan pankartlar açtı.

Protestocular Gazze’de sivillere karşı savaşı durdurmak için somut eylem çağrısında bulundu ve “uluslararası toplumun sessizliğini” kınadı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin dün Cibaliye mülteci kampına düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari de dün gece düzenlediği basın toplantısında saldırıyı kendilerinin organize ettiğini söyledi.


İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere ve onların kutsal değerlerine, özellikle Mescid-i Aksa’ya yönelik” devam eden ihlallerine tepki olarak 7 Ekim sabahı küresel bir saldırı başlatırken. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğunlaşarak hava bombardımanları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 317’si asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 126 Filistinli öldü, 2 bine yakın Filistinli ise yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, mobil ve internet iletişim hizmetleri kesintiye uğradı.

İsrail ordusu 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef alındı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu