Cumartesi, Temmuz 20

Srebrenitsa soykırımının kurbanları binlerce kişinin katıldığı “Barış Yürüyüşü” ile anıldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Bosna Hersek’te 1995 Srebrenica soykırımının yıldönümünü anmak amacıyla binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen 3 günlük yürüyüş sona erdi.

REKLAM

Srebrenica soykırımı kurbanlarının hayatta kalan aile üyeleri ve çocuklarının da aralarında bulunduğu binlerce kişi, 1995 katliamının yıldönümünde Bosna-Hersek’te üç günlük barış yürüyüşünü tamamladı.

Bosna-Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’dan kaçarak ülkenin kuzeyine sığınan çok sayıda Boşnak’ın kullandığı orman yolu üzerinde 11 Temmuz 1995’te düzenlenen “Barış Yürüyüşü”, Potocari Anıt Mezarlığı’nda sona erdi. soykırımın kurbanları gömüldü.

Bu yılki yürüyüş aşırı sıcak ve zorlu arazi koşulları nedeniyle özellikle zorluydu.

Organizatörlere göre bu yıl yürüyüşe 250’si çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Yürüyüş sırasında bir katılımcının hayatını kaybettiğini belirten organizatörler, etkinlik sonuna kadar bu kişinin kimliğini açıklamak istemediklerini de ifade etti.

Onlarca insan hakları savunucusu, “Srebrenica soykırımını asla unutmayacağız” ve kurbanların sayısını içeren “8 bin 372” yazılı pankartlar taşıdı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Birleşmiş Milletler (BM), Bosnalı Sırp güçlerinin 1995 yılında üç gün içinde 8.000’den fazla Bosnalı erkek ve erkek çocuğunu öldürdüğü Srebrenica soykırımını anmak için uluslararası bir gün oluşturan bir kararı kabul etti.

193 üyeden oluşan Genel Kurul’da yapılan oylamada 84 lehte, 19 aleyhte oy alınırken, 68 ülke çekimser kaldı. Ancak Sırbistan, Srebrenica’da yaşananların soykırım değil, “korkunç bir suç” olduğunu ileri sürerek karara kesin bir şekilde karşı çıktı.

Srebrenitsa katliamına 700 yıldan fazla hapis

Srebrenica soykırımı, 1990’larda Yugoslavya’nın parçalanmasına yol açan savaşlar sırasında işlenen en kötü zulümlerden biridir.

Altı cumhuriyetten oluşan Yugoslavya, Başkan Josip Broz Tito yönetimi altında 45 yıl süren barış döneminin ardından Slovenya, Hırvatistan ve Bosna’nın da dahil olduğu bir dizi savaşla parçalandı.

Bosna’daki savaşta üç ana etnik grup karşı karşıya geldi: Doğu Ortodoks Bosnalı Sırplar, Katolik Bosnalı Hırvatlar ve Bosnalı Müslümanlar.

11 Temmuz 1995’te Bosnalı Sırplar, Srebrenica’da BM tarafından korunan güvenli bölgeyi ele geçirdi. 8.000’den fazla Bosnalı erkek ve oğlan çocuğunu eşlerinden, annelerinden ve kız kardeşlerinden ayırarak öldürdüler. Kaçmaya çalışanlar ormanlar ve dağlar boyunca kovalandı.

Failler daha sonra kurbanlarının cesetlerini aceleyle inşa edilmiş toplu mezarlara attılar, bunları buldozerlerle kazdılar ve savaş suçlarının kanıtlarını gizlemek için kalıntıları diğer mezarlıklara dağıttılar.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) görülen davada, Bosnalı Sırpların savaş zamanı siyasi lideri Radovan Karadzic ile onların askeri komutanları Ratko Mladiç’in Srebrenica’da soykırım yaptıkları tespit edildi. . . ICTY ve Balkan mahkemeleri toplamda yaklaşık 50 savaş zamanı Bosnalı Sırp yetkilisini Srebrenica cinayetleri nedeniyle 700 yıldan fazla hapis cezasına çarptırdı.

Öte yandan Sırp ve Bosnalı Sırp yetkililerin önemli bir kısmı hala Karadziç ve Mladiç’i milli kahraman olarak görüyor, Srebrenica soykırımını inkar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu